zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
SmodCMS

NEWS

NEWS
Pokaż aktualności z roku:

78 rocznica zbrodni katyńskiej

13.04.2018

Pamięć i tożsamość ukształtują pamięć historyczną, dającą tożsamość Narodowi

 

13 kwietnia 2018 r. w  Siedlcach odbyły się uroczystości związane z 78 rocznicą  zbrodni katyńskiej. Uczestniczyła w nich także delegacja z siedleckiego CKU.
Więcej informacji można przeczytać tutaj: http://www.siedlce.pl/index.php…

 

Spotkanie wielkanocne

27.03.2018

Zmartwychwstanie oznacza zwycięstwo

Zmartwychwstanie oznacza nowe życie

 

27 marca 2018 r. w siedleckim Centrum Kształcenia Ustawicznego  tradycyjnie jak co roku miało miejsce spotkanie wielkanocne obecnych i byłych pracowników placówki oraz zaproszonych gości. Stanowiło ono zarazem okazję do wysłuchania reflesyjnych, pełnych zadumy pieśni wielkopostnych w wykonaniu słuchaczy oraz spotkania kilku pokoleń pedagogów i pracowników obsługi z przedstawicielami instytucji współpracujących ze szkołą. Zaszczycili nas bowiem swoją obecnością goście: pan Bolesław Białas - pełnomocnik Prezydenta Miasta Siedlce ds. rozwiązywania problemów uzależnień, komisarz Agnieszka Świerczewska reprezentująca Komendę Miejską Policji w Siedlcach, pan Marek Sienkiewicz - przedstawiciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Plicji IPA Region Siedlce, sierżant sztabowy Małgorzata Mazurek - koordynatorka kampanii Widzę-Rozmawiam-Reaguję, dr Urszula Wyrzykowska-Dudek - dyrektor Samorządowego Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach oraz emerytowani pracownicy.

Przybyle osoby powitała dyrektor Centrum pani Edyta Biarda kierując wiele ciepłych słów do gości i pracowników. Następnie pani dyrektor zaprosiła do wyłuchania pieśni wielkopostnych w wykonaniu słuchaczy -  Karoliny Płotczyk i Mateusza Pieńkowskiego. Mieliśmy okazję usłyszeć niezwykle wzruszające pieśni: Rozpięty na ramionach, Golgoto, Matce, która pod krzyżem stała, Anima Christi.

Akcja "Rozliczanie PIT-ów"

02.03.2018

Informujemy, że w miesiącach od marca do kwietnia 2018 r. będą w naszej placówce rozliczane PIT-y za 2017 r. Osoby zainteresowane zapraszamy do sali nr 11 w każdy poniedziałek w godzinach 18:00 - 20:00.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2018

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wybór tego dnia jest nieprzypadkowy- 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W całej Polsce organizowane są w tym dniu uroczystości upamiętniające powojenne podziemie antykomunistyczne.Również w Siedlcach przygotowane zostały miejskie obchody, w których wzięła udział delegacja CKU.

Więcej można przeczytać m.in. na portalu podlasie 24: http://www.podlasie24.pl/…/rozpoczely-sie-siedleckie-uroczy…

 

Konkurs ekologiczny

27.02.2018

27 lutego 2018 r. w siedleckim CKU odbył się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko- Planeta”. Jest to konkurs prowadzony przy współpracy merytorycznej z Katedrą Kształtowania Środowiska Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie a organizowany przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Grodzisku Mazowieckim. Nasi słuchacze startowali w kategorii "Licealista"- adresowanej do uczniów szkół ponadgimnazalnych.
W siedleckim Centrum słuchaczy przygotowała Pani Teresa Sikorska. Za uczestników trzymamy kciuki.
Wyniki konkursu będą znane 31 maja 2018 r.

"Czyniłam ludzką powinność" - Rok Ireny Sendlerowej

23.02.2018

Ażeby uratować świat

potrzeba trzech rzeczy:

miłości, tolerancji i pokory"

(Irena Sendlerowa)

 

23 lutego 2018 r. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach zorganizowało seminarium w ramach obchodów Roku Ireny Sendlerowej. Myślą przewodnią seminarium były słowa pani Ireny Czyniłam ludzką powinność. Jego uczestnikami byli nauczyciele i słuchacze Centrum oraz zaproszeni goście: pani Danuta Tatarczuk - doradca metodyczny SCDiDN w Siedlcach, dr Marzena Kowalczuk - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach, panie Dorota Salamon i Jolanta Stempień - pracownice biblioteki pedagogicznej. Przybyłych na spotkanie przywitała dyrektor Centrum pani Edyta Biarda. Następnie słuchacze CKU przedstawili referaty na następujące tematy: Słowa wypływające z serca trafiają do serca. O odmienności kulturowej, etnicznej i religijnej Żydów  (Maja Gomulska sem. II LO), Żyli wśród nas ... O historii siedleckich Żydów (Bożena Hołubiec sem. II LO), Żegota znaczy życie. Polska pomoc Żydom w czasie II wojny światowej (Krzysztof Siwiec sem. IV LO), Ażeby uratować świat potrzeba trzech rzeczy: miłości, tolerancji i pokory (Anna Dąbrowska sem. V LO). Wystąpienia słuchaczy ilustrowane były prezentacjami multimedialnymi.Uczestnicy spotkania mieli także okazję wysłuchać piosenek inspirowanych muzyką żydowską w wykonaniu słuchaczy szkoły policealnej Karoliny Płotczyk i Mateusza Pieńkowskiego - m.in. To świt to zmrok (z musicalu Skrzypek na dachu),  Hevenu Szalom Alehem (A pokój niech będzie z nami), Warszawa ma (z filmu Zakazane piosenki). Występ utalentowanych wokalistów dostarczył zebranym wiele wzruszeń.

Drugą część spotkania stanowiła dyskusja na temat: Miłość, tolerancja i pokora, czyli jak być człowiekiem w każdym czasie. Seminarium towarzyszyły wystawy przygotowane przez słuchaczy pod kierunkiem nauczycieli m.in.: Żegota znaczy życie, Niosła pomoc ponad miarę możliwości, Nie tylko Irena Sendlerowa, czyli historia jednego ocalenia.

Pracownicy biblioteki pedagogicznej przygotowali towarzyszącą seminarium wystawę książek poświęconych Żydom, uczestnicy otrzymali również zestawienia bibliograficzne dotyczące Ireny Sendlerowej oraz Zagłady Żydów dostępne w Siedlcach.

Podczas seminarium słuchacze Centrum ćwiczyli też jedną z ważnych umiejętności, jaką jest umiejętność wystąpień publicznych.

Seminarium przygotowali nauczyciele: Edyta Biarda, Elżbieta Cała, Piotr Kowalczuk, Maria Lech, Hanna Mikołajczyk, Urszula Talacha. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa pana Piotra Kowalczuka.

Pożegnanie absolwentów szkoły policealnej

26.01.2018

Ta droga nie wiedzie w górę

ta droga wiedzie w głąb

Na  niej mniej znaczy więcej

a słabość siłą twą

Nie znajdziesz na tej drodze

zaszczytów, orderów i braw,

ale wyleczysz się może

z krzyku, roszczeń i skarg

 

[Marcin Styczeń: Ta droga]

 

26 stycznia 2018 r. w naszej placówce miała miejsce uroczystość pożegnania absolwentów szkoły policealnej uczących się na kierunkach technik bezpieczeństwa i higieny pracy oraz technik administracji. Dyrektor Centrum Edyta Biarda zwracając się do przybyłych słuchaczy pogratulowała im sukcesu, jakim jest ukończenie szkoły. Pani dyrektor nawiązując do przytoczonych wyżej słów Marcina Stycznia mówiła o wędrówce człowieka przez świat wartości, świat wiedzy zachęcając jednocześnie do szukania odpowiedzi na pytanie - Co ja mogę dać od siebie innym? W kontekście słów innego poety Adama Kreczmara zawartych w piosence Marka Grechuty Znajdziemy sobie dyrektor zwróciła uwagę na to, że warto czasem na chwilę się zatrzymać i pochylić nad wielką rzeką niepamięci, zadać sobie pytanie Czy wiem dokąd chcę dotrzeć?

Słuchaczom wyróżniającym się w nauce i w pracy społecznej na rzecz placówki dyrektor wręczyła nagrody książkowe oraz listy gratulacyjne. Wszystkim kończącym szkołę pani dyrektor życzyła odnoszenia w życiu kolejnych sukcesów i osiągania założonych celów.

Następnie opiekunowie semestrów kończących naukę Emilia Buczkowska (III BHP) i Stanisław Waberski (IV TA) wręczyli swoim podopiecznym świadectwa ukończenia szkoły.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości autorstwa pana Piotra Kowalczuka.

 

Pożegnanie absolwentów liceum ogólnokształcącego

06.01.2018

5 stycznia 2018 r. miała miejsce uroczystość pożegnania absolwentów liceum ogólnokształcącego. Dyrektor placówki Edyta Biarda zwracając się do kończących szkołę powiedziała, że 3 lata temu podejmując decyzję o nauce w liceum ogólnokształcącym słuchacze niejednokrotnie przeżywali lęk przed nieznanym, mieli obawy, czy sobie poradzą. W dniu dzisiejszym świętują sukces, jakim jest zdobycie średniego wykształcenia. Dyrektor przytoczyła słowa z piosenki Edyty Gepert Modlitwa do dobrego Boga: Daj mi proszę, dobry Boże, zamiast drogi - to bezdroże, które prosto poprowadzi, poprowadzi mnie w nieznane. Nawiązując do tych słów pani dyrektor życzyła absolwentom podążania pięknymi ścieżkami, osiągania kolejnych sukcesów w życiu, a także umiejętności stawiania sobie ambitnych celów i wytrwałości w dążeniu do nich. Z jej rąk osoby wyróżniające się w pracy społecznej na rzecz placówki oraz w nauce otrzymały nagrody książkowe i listy gratulacyjne.

Następnie opiekun semestru Urszula Talacha wręczyła absolwentom świadectwa ukończenia szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii autorstwa Piotra Kowalczuka.