zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
SmodCMS

Aktualności

Aktualności serwisu SmodCMS. W menu rozwijanym (jeśli jest) znajdziesz lata, z których publikujemy zarchiwizowane wiadomości..

Wersja do druku
Pokaż aktualności z roku:

Miejskie obchody 100 lecia Niepodległości

12.11.2018

11 listopada 2018 r. cała Polska świętowała 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. Również w Siedlcach odbyly się z tej okazji uroczystości. W sanktuarium pw. św. Józefa odprawiona została msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji siedleckiej ks. biskupa Kazimierza Gurdy. W czasie homilii ks. biskup  przypomniał m.in., że kiedy zabrakło Ojczyzny nasi przodkowie nosili ją w sercach, pamięci i modlitwie. Mimo beznadziejnej sytuacji nie zrezygnowali z walki o jej wolność, nie utracili miłości do Polski.

Po mszy na placu przed sanktuarium odsłonięto i poświęcono umieszczoną na polnym głazie tablicę upamiętniającą 100 lecie niepodległości.

Następnie uczestnicy uroczystości z orkiestrą wojskową, kilkudziesięciometorwą polską  flagą i licznymi pocztami sztandarowymi  przeszli ulicami Osiedla Tysiąclecia i Nowych Siedlec na Plac Wolności. Prezydent Siedlec Wojciech Kudelski zabierając głos zauważył, że nie sposób przeżywać odzyskania niepodległości bez świadomości przyczyn, które doprowadziły do jej utraty. Prezydent przypomniał postawy Polaków, którzy walczyli o wolność w powstaniach, podtrzymywali język, kulturę i świadomość narodową, a sto lat temu potrafili wykorzystać dziejową szansę. 

Delegacje instutucji, zakładów pracy, szkół, stowarzyszeń złożyły pod Pomnikiem Wolności wiązanki kwiatów.

W uroczystościach uczestniczyli również nauczyciele i słuchacze naszego Centrum na czele z dyrekcją. Obecny był również nasz  poczet sztandarowy.

Więcej informacji na temat obchodów można znaleźć na stronie www.podlasie24.pl

 

Spotkanie z polską pieśnią patriotyczną

09.11.2018

Niech nasza Polska wśród narodów stanie

Dzielna i mądra, jednością złączona ...

[Helena Bocheńska Modlitwa za Polskę]

 

Od kilku lat w naszym Centrum istnieje tradycja wspólnych spotkań z okazji rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. W tym roku jest to rocznica szczególna - 100 lecie Niepodległości. Z tej okazji 9 listopada 2018 r. zorganizowano spotkanie z polską pieśnią patriotyczną pod hasłem Pieśni, z którymi Polacy szli do wolności. Otworzyła je pani dyrektor CKU Edyta Biarda witając zaproszonych gości oraz nauczycieli i słuchaczy. Dyrektor przypomniała m.in., że pieśni patriotyczne towarzyszyły Polakom od wieków. W przeszłości jednoczyły one do boju, walki, konspiracji. Również dziś wlewają otuchę i dają nadzieję. Wspólne śpiewanie przyczynia się do ożywienia ducha i integracji. Pieśni są istotnym elementem naszej tożsamości narodowej.

Punktualnie o godzinie 11:11 w ramach akcji Rekord dla Niepodległej odśpiewano hymn państwowy. W tym samym czasie Mazurek Dąbrowskiego  zabrzmiał  w ponad 24 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w całej Polsce.

Następnie słuchaczki Julia Głuchowska i Dagmara Musielak przypomniały historię pieśni ważnych dla polskiej tradycji a Mateusz Pieńkowski poprowadził wokalnie zebranych. Śpiewano m.in. takie pieśni jak Warszawianka, Rota, Marsz Pierwszej Brygady, Czerwone maki na Monte Cassino po wcześniejszym zapoznaniu się z historią powstania każdej z nich.

Po zakończeniu części słowno muzycznej w imieniu zaproszonych gości zabrał głos pan Stanisław Doliński dziękując za zaproszenie i możliwość wspólnego świętowania podkreślając, że spotkanie to dostarczyło wszystkim wielu emocji i wzruszeń.

Pani dyrektor podziękowała słuchaczom za przygotowanie programu, nawiązując do słów wiersza Heleny Bocheńskiej  Modlitwa za Polskę  złożyła życzenia zebranym radosnego świętowania, a zarazem zgody i jedności między Polakami oraz zaprosiła wszystkich uczestników na spotkanie przy kawie, gdzie kontunuowano rozmowy dotyczące historii Polski, przejawów patriotyzmu kiedyś i obecnie, a także wagi naszej wspólnoty i tożsamości narodowej w obecnych czasach.

Uroczystość zorganizowaną przez nasze Centrum zaszczycili swoją obecnością goście:  dr Marzena Kowalczuk - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach, asp. Edyta Barycka i asp. szt. Sławomir Stefaniak reprezentujący Komendę Miejską Policji w Siedlcach oraz emerytowani nauczyciele naszej placówki.

Spotkanie przygotowali: Edyta Biarda, Elżbieta Cała, Hanna Mikołajczyk, Maria Lech, Urszula Talacha, Piotr Kowalczuk.

Dzień języków obcych

26.10.2018

26 października 2018 roku  w Centrum Kształcenia Ustawicznego zorganizowano Dzień Języków Obcych, który został przygotowany przez nauczycieli uczących języków: angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego; Katarzynę Dolińską-Jóźwiak, Elżbietę Chotnicką, Izabelę Kryczkę oraz przez panią Emilię Buczkowską.

Spotkanie miało na celu uświadomienie słuchaczom i wszystkim obecnym, jak ważna jest nauka języków obcych, jaki ma wpływ na osobowość człowieka, dlaczego warto się ich uczyć oraz jak można wykorzystać tę umiejętność w życiu.

Podczas spotkania śpiewano piosenki w wymienionych językach, recytowano wiersze oraz przeprowadzono konkurs o Anglii, Niemczech i Rosji.

Uroczystość uświetnił swoją obecnością pieśniarz teatralny, pan Elken Musabay, laureat Międzynarodowego Konkursu „Kultura Romansu” Warszawa 2016. Artysta śpiewał własne kompozycje w języku rosyjskim, ukraińskim, indyjskim, romskim i polskim. Zaprezentował również wiersz własnego autorstwa o miłości po rosyjsku.

W uroczystości uczestniczyli dyrekcja, nauczyciele, słuchacze oraz zaproszeni goście.

Lekcja w ZUS

19.10.2018

19 października 2018 r. słuchacze naszego Centrum uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach organizowanych w ramach projektu Lekcje z ZUS-em. Tematem zajęć były Zadania i usługi świadczone przez ZUS. Nasi podopieczni poznali m.in. podstawy prawne działania, strukturę organizacyjną Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zapoznali się z usługami świadczonymi przez Zakład. Dowiedzieli się np. że ZUS liczy 43 oddziały, 210 inspektoratów i 70 biur terenowych. Oddział w Siedlcach obejmuje 245 tys. ubezpieczonych, 96 tys. świadczeniobiorców i 85 tys. płatników składek. Ciekawostką okazały się takie urządzenia jak dyspenser i urzędomat. Chętni słuchacze mogli założyć sobie konto na platformie usług elektronicznych ZUS.

W zajęciach uczestniczyli słuchacze z semestrów: I LOa, III LOa, V LOa, I TI, I TW, III TR pod opieką nauczycieli: Elżbieta Cała, Damian Janowski,  Grzegorz Płotczyk, Katarzyna Dolińska-Jóźwiak.

Dzień nauczyciela

18.10.2018

12 października 2018 r. w siedleckim CKU z okazji Dnia Edukacji Narodowej miała miejsce uroczystość wręczenia nagród Dyrektora wyróżniającym się pracownikom placówki. Pani dyrektor Edyta Biarda złożyła życzenia pracownikom szkoły z okazji ich święta, podziękowała za ofiarną pracę i wręczyła nagrodzonym listy gratulacyjne.

15 października zaś odbyły się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury i Sztuki będąc okazją do podziękowania pracownikom oświaty za pracę oraz wręczenia nagród przyznanych przez Prezydenta Miasta. Miło  nam poinformować, że wśród wyróżnionych pedagogów znalazła się pani Elżbieta Cała - nauczyciel naszej placówki.

Z kolei 18 października w Zespole Szkół Muzycznych odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych i nagród przyznanych z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wśród nagrodzonych osób też byli nauczyciele naszego Centrum. Pani Hanna Mikołajczyk otrzymała nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty, a pani Edyta Biarda - nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Wszystkim nagrodzonym osobom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Wycieczka na Roztocze

07.10.2018

W dniach 6 - 7 października 2018 r. odbyła się wycieczka na Roztocze. Pierwszym jej punktem było Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Następnie uczestnicy zwiedzili Zamość oraz wieś Sochy, gdzie znajduje się cmentarz ofiar zbrodni dokonanej przez Niemców na jej mieszkańcach w dniu 1 czerwca 1943 r. w akcie zemsty za pomoc udzielaną partyzantom. W miejscowości tej zatrzymano się na nocleg. Następnego dnia udano się do Zwierzyńca, gdzie znajduje się m.in. znany Kościól "na wodzie" pw. św. Jana Nepomucena. Uczestnicy podziwiali  także kapliczkę na wodzie - zbudowaną na palach ponad wodami Szumu. W Górecku Kościelnym zaś można było zobaczyć kapliczki ku czci św. Stanisława zbudowane jako dziękczynienie za uratowanie wioski w 1648 przed Kozakami oblegającymi twierdzę Zamość. Zwiedzono także Rezerwat Przyrody "Bukowa Góra". Po trudach wędrówki wszystkim znakomicie smakował pstrąg znany jako" ryba z Bondyrza" w miejscowej restauracji. 

Aura znakomicie dopisała, co pozwoliło zachwycać się pięknem roztoczańskiej ziemi. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki, które znaleźć można w galerii.

Wybory do Rady Słuchaczy

28.09.2018

28 września 2018 r. odbyły się wybory do Rady Słuchaczy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Siedlcach. Przedstawiciele poszczególnych semestrów po zapoznaniu się z regulaminem wyborów przedstawionych przez opiekunów RS Ewę Gąsowską i Damiana Janowskiego w wyniku głosowania tajnego dokonali wyboru do składu Rady.  Przewodniczącą została Dominika Wójcik (LO), zastępcą Michał Wysocki (TI), a sekretarzem Łukasz Sęktas (TW). Wybrano również komisję rewizyjną. Wybranym osobom serdecznie gratulujemy, życzymy wielu ciekawych pomysłów i sukcesów w ich realizacji.

Rocznica agresji sowieckiej na Polskę

20.09.2018

17 września 2018 r. w związku z 79 rocznicą agresji sowieckiej na Polskę odbyły się w Siedlcach uroczystości ku czci jej ofiar. W kościele garnizonowym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza święta w intencji Obrońców Ojczyzny, Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Mszy świętej przewodniczył ordynariusz diecezji siedleckiej biskup Kazimierz Gurda.

Po mszy nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i uczestników uroczystości na Skwer Wileński, gdzie uroczystości były kontynuowane. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczestnicy obejrzeli montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki, wysłuchali wystąpienia Prezydenta Miasta Siedlce, po którym nastąpił apel pamięci, złożenie wieńców i kwiatów oraz zapalenie zniczy. Oprawę muzyczną uroczystości wykonała orkiestra wojskowa.

W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele naszego Centrum  z panią dyrektor Edytą Biarda na czele.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

03.09.2018

Nie bój się iść powoli,

obawiaj się jedynie stania w miejscu

[mądrość chińska]

 

3 września 2018 r. w naszym Centrum miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Dyrektor placówki Edyta Biarda zwracając się do zebranych przytoczyła powyższe słowa powtarzane często przez Chińczyków. Pani dyrektor stwierdziła, że w życie człowieka wpisana jest konieczność nieustannego rozwoju. Właśnie CKU stwarza szansę ku temu. Dyrektor zachęcała słuchaczy do podejmowania wyzwań zaznaczając jednocześnie słowami Thomasa Edisona, że Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu. Nauka zarówno w liceum ogólnokształcącym jak i w szkole policealnej wymaga wiele pracy i wyrzeczeń, często godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych z obowiązkami szkolnymi. Wsparciem i pomocą w tym procesie służą słuchaczom nauczyciele. Dyrektor zaznaczyła jednak, że zgodnie z innym chińskim powiedzeniem Nauczyciel otwiera tylko drzwi, a dorosły uczeń wejść już musi sam.

Następnie pani dyrektor przedstawiła słuchaczom kadrę pedagogiczną. Życzyła również im wielu sukcesów w nauce.

Zakończenie roku szkolnego

22.06.2018

Każde wielkie osiągnięcie zaczyna się decyzją, by spróbować

[Antony Robbins]

 

22 czerwca 2018 r. w naszej placówce miała miejsce uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018. Był to rok bardzo pracowity - wystarczy wspomnieć zajęcia dydaktyczne, sesje egzaminów semestralnych, maturalnych i zawodowych, dużą kampanię profilaktyczną Widzę - rozmawiam - reaguję, konkursy, olimpiady i wiele innych przedsięwzięć.

Przybyłych na uroczystość słuchaczy powitała dyrektor Edyta Biarda, która pogratulowała im sukcesów w postaci promocji na następny semestr czy też ukończenia szkoły. Sukcesy te poprzedziła  podjęta pewien czas temu decyzja, aby spróbować. Pani dyrektor przytoczyła słowa Johna Maxwella:

 

Porażka nie oznacza, że przegrałem,

tylko że jeszcze nie osiągnąłem sukcesu.

Porażka nie oznacza, że nic nie zyskałem,

tylko że się czegoś nauczyłem.

Porażka nie oznacza, że jestem głupcem,

tylko że mam dość wiary, aby spróbować.

Porażka nie oznacza, że mam się wstydzić,

tylko że ośmieliłem się próbować.

Porażka nie oznacza, że mam rezygnować,

tylko że muszę postępować w inny sposób.

Porażka nie oznacza, że jestem gorszy,

tylko że nie jestem doskonały.

Porażka nie oznacza, że straciłem czas,

tylko że mogę zacząć od nowa.

Porażka nie oznacza, że powinienem się poddać,

tylko że muszę się bardziej starać.

Porażka nie oznacza, że nigdy mi się nie uda,

tylko że muszę mieć więcej cierpliwości.

 

Słuchaczom wyróżniającym się w nauce i pracy społecznej na rzecz szkoły pani dyrektor wręczyła listy gratulacyjne. Wszystkim słuchaczom dyrektor złożyła życzenia udanych, bezpiecznych i słonecznych wakacji.

Opiekunowie semestrów kończących szkołę policealną wręczyli słuchaczom świadectwa jej ukończenia - Ewa Gąsowska (technik administracji), Emilia Buczkowska (technik rachunkowości), Damian Janowski (technik informatyk), Krzysztof Troć (technik turystyki wiejskiej).

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości w galerii, które wykonał Piotr Kowalczuk.