8 grudnia 2022 r. w siedleckim CKU odbyło się seminarium „Duchowy depozyt romantyzmu polskiego” zorganizowane w ramach innowacji „Wiedza jest fascynująca! Pozalekcyjne formy wspierania edukacji dorosłych”. To kolejne działanie zrealizowane w ramach innowacji realizowanej we współpracy z CKU Nr 5 w Warszawie. W seminarium uczestniczyli nauczyciele, słuchacze oraz zaproszeni goście: Robert Szczepanik (Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce), Ewa Dombrowska (starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach), Dorota Salamon (dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach), Małgorzata Połeć (doradca metodyczny Samorządowego Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach) oraz Beata Giziewicz (dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 5 w Warszawie). Słuchacze Centrum w swoich wystąpieniach przybliżyli zebranym literaturę, modę a nawet potrawy epoki romantyzmu. Paweł Zaczkiewicz przedstawił referat pt. Matka Boska Romantyków – o twórczości Mickiewicza, Słowackiego, Norwida. Kamil Chryć zaś mówił o czytelniczych pasjach i ich wpływie na życie wybranych postaci lektur XIX wieku. Julia Ciołek w swoim wystąpieniu pt. By nie być jak Mickiewicz z pomiętym od koszuli kołnierzem i we fraku zasmolonym dokonała subiektywnego przeglądu mody tejże epoki. Bartosz Toczyski i Kacper Cieciera poprowadzili zebranych Z Wojskim Hreczechą po świecie kulinarnym Pana Tadeusza.
Spotkanie zakończone zostało degustacją potraw, jakie podawano na stoły w czasach Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Chopina…
Seminarium przygotowali nauczyciele: Edyta Biarda, Elżbieta Cała, Piotr Kowalczuk, Hanna Mikołajczyk, Maria Lech i Urszula Talacha.